Ciekawe miejsca

Zabytki oraz miejsca w okolicy godne odwiedzenia

Gmina Rząśnik:

– Kościół  pw. św. Teresy w Porządziu – Parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus została erygowana 28.10.1927 r. przez Abpa A.J. Nowowiejskiego. W 1926 r. staraniem ks. J. Trzaskomy wikariusza z Wyszkowa została zbudowana w Porządziu drewniana kaplica. Kościół parafialny w Porządziu został ustanowiony od dnia 1.10.2004 r.  przez Biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka Sanktuarium św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

– Klimatyczny drewniany kościółek pod wezwaniem Św. Anny w Nowym Lubielu. Wieś położona nad rzeką Narew, charakteryzuje się malowniczymi terenami, które upodobali sobie letnicy i turyści. Kościół jest jednym z pięciu zachowanych na terenie Mazowsza kościołów transeptowych wznoszonych na terenie Kurpi pod k. XIX w.  Zgoda na budowę pierwszego kościoła w Lubielu wydana została w dniu 24 maja 1547 r.  Kościół bez uszkodzeń przetrwał obie wojny światowe, remontowany jest sukcesywnie od 2 poł. l. 90. XX w. z inicjatywy miejscowego proboszcza. Kościół parafialny w Porządziu został ustanowiony od dnia 1.10.2004 r. przez Biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka Sanktuarium św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

– Singletrack  – to wąska ścieżka do jazdy na rowerach górskich i terenowych. Trasa Bagno Pulwy powstała na terenach leśnych, gdzie naturalne ścieżki przebudowano w specjalnie wytyczoną trasę z naturalnymi przeszkodami do ekstremalnych zjazdów rowerem. Ścieżka znajduje się w Rząśniku i liczy 8740 mb, jednak docelowo gmina chce wybudować 20 km takich tras. 

– Bagno Pulwy – obszar, na których możemy obserwować dziką przyrodę – stada saren, bociany, czaple i gęsi. Wiosną Pulwy okrywają kolorowe dywany różnorodnych roślin i kwiatów. Spotkamy tu m.in. dość rzadko spotykaną w Polsce brzozę niską. W dawnych miejscach wydobywania torfu żyją bobry i ptaki. Przez samo serce Pulw prowadzi zielony szlak pieszy (od wsi Sieczychy do Nowego Lubiela nad Narwią).

Gmina Długosiodło :

– W centrum Długosiodła znajduje się Kościół św. Rocha – to murowana, neogotycka dwuwieżowa budowla z czerwonej cegły. Zbudowano go w latach 1908-1912 wg. projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na późnogotyckie rzeźby ludowe, znajdujące się na głównym ołtarzu oraz rzeźby barokowe z początku XVII wieku (na lewej ścianie prezbiterium św. Sebastian, w prawej bocznej nawie św. Roch). 

– Park zlokalizowany za kościołem w Długosiodle – obfituje on w atrakcje dla wszystkich, niezależnie od wieku. Najmłodszym na pewno spodobają się figury dzikich zwierząt w naturalnych rozmiarach, na spragnionych odpoczynku czekają ławeczki ustawione wśród drzew i bujnych krzewów oraz tężnia solankowa, która ma działanie prozdrowotne, zwłaszcza na drogi oddechowe. Nie zabraknie także czegoś dla fanów historii – na terenie parku zlokalizowany jest skansen.

– Śladem „Zośki”- Publiczna Szkoła Podstawowa w Sieczychach – w tym miejscu podczas ataku na strażnicę Grenzschutzpolizei zginął Tadeusz Zawadzki „Zośka”. O wydarzeniach nocy z 20 na 21 sierpnia 1943 roku przypomina pamiątkowa tablica, a także szkoła podstawowa nosząca imię bohatera. 

Gmina Wyszków:

– Sanktuarium Świętego Idziego w Wyszkowie – od 1 września 2014 Kościół św. Idziego został podniesiony do rangi Sanktuarium. Świątynię wybudowano wg projektu Szymona Bogumiła Zuga w latach 1793-1795. Jest to budowla orientowana, murowana z cegły i otynkowana. Zbudowana na planie prostokąta z niewyodrębnionym, prosto zamkniętym prezbiterium, za którym jest prostokątna dobudówka, mieszcząca kruchtę i zakrystię. 

– Park Karola Ferdynanda Wazy w Wyszkowie – dawny park dworski nad piękną rzeką Bug. Znajdowała się tu rezydencja biskupów płockich – dwór z drugiej połowy XVI wieku. Obszar ten szczególnie upodobał sobie Karol Ferdynand Waza, który zamieszkiwał go aż do śmierci. O rodzie Wazów przypomina także Obelisk Wazów – znajduje się on nieopodal Urzędu Gminy Wyszków i Starostwa Powiatowego w Wyszkowie, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku. Jest on jednym z najlepiej zachowanych w Polsce zabytków tego typu.

– Obelisk Wazów – barokowy, wstawiony po 1655 roku według projektu architekta Giovanniego Babtysty Gisleniego, z fundacji króla Jana Kazimierza, dla uczczenia pamięci brata królewskiego Karola Ferdynanda Wazy, biskupa płockiego. Wykonany z krajowego szarego marmuru, na ścianach cokołu herb królewski Wazów – snop zboża z koroną. Całość zakończona kulą z krzyżem podwójnie przekreślonym. Obelisk umiejscowiony jest przy ul.3 Maja w Wyszkowie.

Poza tym w okresie letnim można skorzystać z odkrytego basenu znajdującego się w Długosiodle  (to raptem 12 km od Lubjanki), popływać kajakiem po Narwii ( wypożyczalnia sprzętu ok.3 km od Lubiela, w miejscowości Rogóźno).

Facebook
Instagram